Staff


 Milgate Primary School | IB World School | East Doncaster

Debbie Mierisch

Principal

Milgate Primary School | IB World School | East Doncaster 

David Mander

Assistant Principal

 

Kate Mancarella

Kate Mancarella

Assistant Principal

 

Together we are committed to providing your child the greatest opportunity to reach their full potential as a learner and as a well-balanced and caring individual.

We strive to provide the very best teaching and learning environment at Milgate to ensure every child is challenged, engaged and supported.  Our expertise, passion and enthusiasm is evident in everything we do.

Learning is a lifelong journey.  Let us work together to help guide your child along this most exciting and wonderful learning journey.

   

2020 Staff 
FOUNDATION TEACHERS
FOUNDATION EA - Emma Almatrah
FOUNDATION JA - Jessica Allison
FOUNDATION JP - Julie Parker
FOUNDATION KB - Kathleen Bennett
FOUNDATION MH - Marlena Halkas
FOUNDATION TZ - Tamara Zebisch

YEAR 1 TEACHERS
1EW - Elizabeth White
1GM - Georgia McAllister
1JW - Jayde Williams
1MW - May-Sem Wong
1NS - Natasha Skipina

YEAR 2 TEACHERS
2HC - Claire Harvey-Beavis & Kathy Campbell
2JE - Jasmine Eliott
2KK - Kirsty Krumples
2MN - Megan North
2NT - Naomi Thomas
2SY - Selina Yang

YEAR 3 TEACHERS
3AP - Angela Park
3GD - Georgia Douglas
3KR - Kate Ryan
3NK - Noam Koles
3TW - Trina Williamson

YEAR 4 TEACHERS
4GP - Georgia Page
4KW - Kirsty Wright
4PF - Paul Firth
4RF - Rhiannon Fraiia
4SK - Stephanie Kim

YEAR 5 TEACHERS
5CM - Caitlin Murphy
5CS - Carla Sacco
5JJ - Jessica Jensen-Schmidt
5KB - Kirsty Bone

YEAR 6 TEACHERS
6HT - Hadyn Thompson
6JH - Jason Hunt
6KT - Kim Travis
6KT - Kate Wheeler

SPECIALIST TEACHERS
EAL (English as an Additional Language) | Sharon Harrison
LANGUAGE (Mandarin) | Wan-Ping Nixon & Wendy Yu     
PERFORMING ARTS | Lucy Lennox & Sue Wuttke                              
PHYSICAL EDUCATION | James Will and Emily Collins                                                
VISUAL ARTS | Sally Beran & Brooke de Vries

SUPPORT STAFF
ADMINISTRATION ASSISTANTS | Lea Gordijn, Elise Henderson & Jennifer Viljoen
BUSINESS MANAGER | Denise Shelton
FIRST AID OFFICERS | Esther Smith & Ann Rowlands
ICT TECHNICIANS | Jimmy Lu & Dan Jackson
INTEGRATION AIDES | Alex Gaythorpe, Catherine Noel, Colleen Croft, Daphne Economedes, Fahimeh Tajik, Kate Graham, Katherine Chiha, Katri Miller, Kelly Morpurgo, Linda Rohanian, Naomi Barnett, Penny McNaughton, Stacey Harman, Emma Harper, Rhonda Vernay
LIBRARY TECHNICIAN | Karen Jensen
LITERACY SUPPORT | Jane Robinson & Lyn Sanders
MULTICULTURAL INTEGRATION AIDE | Vivien Chieng